- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit.
- Úvod
- Blog
- Jízdní kolo jako dopravní prostředek
- Moje první jízda na kole do práce, za zábavou, za nákupem
Moje první jízda na kole do práce, za zábavou, za nákupem
Končí víkend, krásně jsem se projela na kole přírodou a líbilo se mi to. Tak to zkusím jet v pondělí i do práce na mém miláčkovi. Stále se mi kamarádi chlubí, jak tak jezdí již několik měsíců a u mne v práci také stoupá počet těch, co přijíždí na kole. Mám trochu obavu z jízdy po městě. Tak zaskajpuji Jaruně, která tak činí již dlouho. A tady jsou její slova:
- Předpokládám, že máš kolo kompletně vybavené podle předpisů a taky bezvadně fungující a tobě přívětivé.
- Pak si tu trasu do práce řádně připrav. To chce nějakou aktuální cyklomapu, nebo některý z webových portálů, jako je cykloserver.cz či mapy.cz a také portály většiny měst se specializací pro cykloturisty. Vezmi si pro jistotu s sebou mapu či navigaci v mobilu, budeš klidnější.
- Zvol si jízdu podle doporučení map, ale i tak si ověř a zavzpomínej, jak jsou zvolené ulice frekventované. Zvol si především cyklostezky – to jsou ty s pevným povrchem speciálně sloužící cyklistům a popř. chodcům. A pak hledej málo frekventované ulice a nebraň se popřípadě ujet o pár kilometrů více. Mysli na bezpečnost.
- Dobře si naplánuj dobu jízdy a vyjeď včas. Promítni si, kolik je na cestě stoupání a tím uvaž míru zapocení. U mne v práci se mohu vysprchovat, nevím jak je to u tebe. Každopádně jezdi tak, aby se ti to líbilo, nesoutěž s časem, stres na kolo nepatří. Navíc ty webové portály ti čas na jízdu pomáhají určit.
- A ještě se připrav na překvapivé počasí vhodným oblečením schovaným v bagáži.
- Jo, a uvědom si, že se budeš potkávat na cyklostezkách s kolegy a chodci a na ulicích s auty různých velikostí. Neboj se jich, ale respektujte se navzájem. Drž se tudíž u pravého okraje silnice, ale pozor na kanály. Až budeš jezdit déle, uvidíš, o čem mluvím.
Díky Jaruně za úvodní rady a určitě se s ní o zkušenosti ještě podělím.